Údržba okien

Na predĺženie životnosti okien a dverí a na uchovanie pekného vzhľadu, je nutné ich pravidelne udržiavať. Kvalitná údržba by mala zahŕňať: aplikáciu čistiacich prostriedkov, údržba tesnení, olejovanie pántov a kovania.

Plastové okná a dvere

Čistiace prostriedky používané na údržbu plastových okien a dverných rámov by nemali škodiť povrchu rámov, či už chemicky alebo mechanicky. To znamená, že čistiace prostriedky by nemali obsahovať ani abrazívne ani chemikálie, ktoré sa rozpúšťajú a môžu preniknúť do plastu. Čistiace prostriedky by mali mať čo najlepší čistiaci a odmastňovací účinok a mali by obsahovať látky, ktoré zabráňujú korózii.

Drevené okná a dvere

Pre zabezpečenie dlhotrvajúcej kvality drevených okien, je dôležité ich pravidelne čistiť použitím súpravy na čistenie. To predlžuje ich životnosť. Čistenie eurookien je dôležité nie len preto, aby vyzerali pekne a čisto, ale aj preto, aby špina nepoškodila ich povrch. Špeciálna čistiaca súprava umýva drevené plochy tak, že preniká hlboko do dreva, schne veľmi rýchlo a možno ju riediť vodou.

Hliníkové okná

Napriek skutočnosti, že hliníkové okná vyzerajú štýlovo, sú vystavené riziku korózie. Pre tento účel je dôležité pravidelne z okennej konštrukcie odstraňovať prach a špinu. Povrchy, ktoré sú len mierne špinavé, stačí vyčistiť mäkkou handričkou, ktorú môžete pri čistení dodatočne navlhčiť. Špinavšie okná je potrebné čistiť špeciálnymi čistiacimi prostriedkami. Môžete pri tom použiť aj prostriedky, ktoré sa používajú na údržbu karosérie automobilov. Neodporúča sa používať kyseliny, alebo prostriedky, ktoré ich obsahujú a taktiež rozpúšťadlá a abrazívne látky.

Údržba kovaní

Pre bezstarostnú prevádzku okien a dverí je potrebné, aby sa nasledujúce činnosti vykonali aspoň raz za rok:
* Časti kovania, ktoré sú namontované v miestach, ktoré majú vplyv na bezpečnosť, je potrebné kontrolovať v pravidelných intervaloch. Presvedčte sa, že sú dobre a pevne namontované. Odporúča sa tiež kontrolovať mieru ich opotrebenia.
* Všetky pohyblivé časti kovania musia byť namazané olejom.
* Na čistenie okien a dverí používajte len tie prostriedky, ktoré nemajú negatívny vplyv na anti-korózny povrch kovania.

Údržba tesnení

Proces údržby tesnení spočíva v aplikoaní špeciálnej ochrannej látky na ich povrch. Použitý prostriedok by mal chrániť pred poveternostnými vplyvmi ako aj pred zamrznutím tesnenia počas zimy (pre tento účel sa odporúčajú prostriedky na báze silikónovej živice).

 

Poradenstvo

Ktoré okná si vybrať
Údržba okien
Opýtajte sa experta
Výhody plastových okien